مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 4/34
 
فرم و اهمیت ناخن در نوازندگی گیتار کلاسیک
فرم و اهمیت ناخن

در نواختن گیتار ناخنهای شما نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. هر یک از ناخنهای دست راست شما باید به اندازه کافی و مناسب بلند باشد تا بتواندصدایی شفاف تولید کند. از طرفی ناخنهای شما نباید بیش از حد بلند باشد چرا که سرعت و قدرت مانور دست راست شما را مختل می کند. شکل و فرم صحیح ناخنها بسیار اهمیت دارد، هر چند میزان بلندی آنها به راحتی شما در نوازندگی بستگی دارد.

 

بطور متوسط می توان گفت بلندی ناخنها حدودا باید بین 1 تا 3 میلی متر باشد که این میزان بین نوازندگان مختلف متغیر است. میزان بلندی ناخنها در حدی است که وقتی کف دست راست خود را به طرف صورت می گیرید به گونه ای که نوک انگشتان در سطح چشمان شما باشد، ناخنها باید از نوک انگشتان بیرون زده باشند. با وجود این که میزان بلندی ناخنها در نوازندگان مختلف متفاوت است، بهتر است با طول نسبی 1 تا 1/5 میلی متر شروع کرده و در آینده همراه با گسترش سطح نوازندگی و متناسب با روش نواختن خاص خود، این ابعاد را کمی تغییر دهید.

 

 

در مورد فرم و شکل ناخنها، رایج ترین شکل برای ناخنها این است که انحنای ناخن ها باید با انحنای سر انگشتانتان یکی باشد. هرگز ناخنها را به حالتی زینتی و به شکل قوس دار به گونه ای که وسط آن بلند و تیزتر باشد شکل ندهید زیرا در این صورت حجم و شفافیت صدا کاهش می یابد.

بهتر است که ناخنها به یک اندازه بلند نباشند. بهترین حالت بدین گونه است که ناخن انگشت a بلندتر از بقیه، ناخن انگشت m کوتاهتر از بقیه، ناخن انگشت i حد وسط و ناخن شصت p می تواند بلند تر از بقیه بوده و حتی به 5 میلی متر هم برسد.

 

در نهایت بهترین روش برای اندازه گیری میزان بلندی ناخنها در هنگام نوازندگی به دست خواهد آمد.به دلیل رشد روزانه ناخنها باید مرتبا به آنها رسیدگی کنید. بهترین روش برای انجام این کار استفاده از سوهان ناخن بسیار ظریف می باشد. استفاده از سوهانهای زبر توصیه نمی گردد زیرا ممکن است به ناخن های شما آسیب برساند. در صورتی که ناخن های شما در حین رشد به سمت پایین خم شدند باید به وسیله سوهان یا با کوتاه کردن قسمتی که خمیده شده جلو این تغییر شکل نامطلوب را بگیرید زیرا باعث گیر کردن سیم زیر ناخن هایتان در حین نوازندگی می شود. این خمیدگی ممکن است در دو طرف و کناره های ناخن ها نیز ایجاد شود که با سوهان می توانید این قسمت از ناخن ها را نیز صاف کنید.

سعی کنید هر چند روز یکبار عمل سوهان زدن ناخن ها را انجام دهید تا هیدمواره ناخن های شما اندازه ثابتی داشته باشند. به یاد داشته باشید حتی اگر ضخیم ترین ناخنها را دارید بایستی از آنها به درستی محافظت کنید.

 

برای افرادی که ناخنهای شکننده و نازکی دارند روشهای گوناگونی توصیه می شود

  • استفاده از ناخن مصنوعی دارای لایه لاکی بی رنگ با قابلیت چسبیدن بر روی ناخنها
  • استفاده از چسب های تقویت ناخن(بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن ناخن ها در اثر استفاده از این چسبها هر روز روی ناخن ها را با پاک کننده های مخصوص تمیز کنید)
 

حتی اگر ناخن های نامناسب از نظر شکل و استحکام دارید می توانید با صرف کمی دقت و توجه آنها را به شرایط مطلوب نزدیک کنید. در مورد ناخن های دست چپ، باید همواره کوتاه و سوهان کشیده باشند اما بیش از حد آنها را کوتاه نکنید چرا که داشتن مقدارکمی ناخن پشتوانه محکمی برای قسمت گوشتی انگشتان شما می باشد و حرکت دست چپ شما را بر روی فینگر برد گیتار راحت تر می کند (مخصوصا برای اجرای تکنیک لگاتو)

در آخر این نکته را همواره به یاد داشته باشید که ناخنها برای یک گیتاریست مثل سوزن گرامافون است. بنابراین به دقت و با حوصله از آنها نگهداری کنیدتا همواره با بالاترین قدرت از توانایی آنها در گیتار نوازی بهره مند شوید.

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد