مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 9/14
 
آشنایی با سبک بلوز و بلوز آرام
آشنایی با سبک بلوز,بلوز آرام

 

 

 

 

 

بلوز آرام: (the slow blues)

بلوز آرام را می توان به عنوان شافل آرام شده در نظر گرفت. در یک شافل هر ضرب نت با ارزش 1/4 به یک تریپلت ( سه تایی) تقسیم شده که روی نتهای اول و اخر این سه تایی تاکیید قرار دارد. در یک بلوز آرام ، شما هر سه نت تریپلت را احساس می کنید. شمارش چهار تریپلت به شکل زیر می باشد:

تاکیید روی نتهای 4 و 10 بوده و آنها را back beats می نامند. این را به عنوان ریتم 12/8 می شناسیم. یعنی 12 ضرب در هر میزان و یک نت با ارزش 1/8 ، یک ضرب حساب میشود.

 

تغییر سریع:(The quick change)

تا حال، توالی 12 میزان بلوز به این شکل بود که کورد اول برای شروع چهار میزان استفاده می شد. یک تغییر رایج این است که به سرعت در میزان دوم به کورد چهارم حر کت کنیم. سپس در میزانهای سوم و چهارم به کورد اول باز گردیم و سکوت (استراحت) توالی نیز بدون تغییر باقی می ماند. این یکی از حالات سنتی بلوز می باشد. حال می توانیم یکی الگوی تغییر سریع را با یکدیگر تمرین کنیم. این الگوی تمرینی بوسیله تی بون واکر بزرگ پدر بلوز الکتریک طراحی شده است. این تمرین در گام سل ماژور می باشد. در این تمریم ما شاهد 4 میزان اول یک توالی 12 میزانی هستیم که دارای یک تغییر سریع می باشد.

مثال بعدی:

مثال بعدی:

معمولا بیش از یک مکان برای نواختن یک کورد مشخص بر روی گیتار وجود دارد. به جای حرکت به بالای دسته برای نواختن کوردهای چهارم و پنجم، می توانیم آنها بر روی سه سیم اجرا کنیم. این روش بسیار خوبی برای کاهش حرکات دست می باشد. در این تمرین حالات جدید و ساده ای می بینید:

در تمرین بعدی، نت سل در سیم اول را بطور اختیاری به کورد G6 اضافه می کنیم تا یک بخش شاخص به ریتم اضافه گردد. همچنین از یک کورد 9 نیز استفاده می کنیم. بیاد داشته باشید که در تمام این حالات کوردها بوسیله کشیدن (sliding) به هم نزدیک و تبدیل میشوند.

 

 

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد