مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 10/14
 
آشنایی با سبک بلوز ، بازگشت و تکنوازی در بلوز
آشنایی با سبک بلوز,بازگشت و تکنوازی در بلوز

 

 

 

 

بازگشت(turnaround):

معمولترین شکل پایان قطعه در بلوز را بازگشت(turnaroud) می نامند.برای این منظور به یک کورد جدید بنام کورد 9 نیاز است.بازگشت پایان یک قطعه را مشخص نموده و آنرا آماده شروع از ابتدا می نماید. توجه داشته باشید که چگونه میزان آخر (میزان 12) روی کورد اول برای ضرب اول باقی می ماند و کورد F9  در ضرب دوم نواخته میشود.

 

 

 

تک نوازی در بلوز (blues soloing):

 

مهمترین تونالیته برای گیتار بلوز، گام پنتاتونیک مینور می باشد. این گام یک گام 5 نتی است که از گام هفت نتی مینور گرفته شده است. در گام لا (A)، لا مینور پنتاتونیک شامل است بر:

اگر یک فاصله بمل پنجم (b5) را به گام مینور پنتاتونیک اضافه کنیم ( در مثال قبل در گام لا مینور ، باید نت می بمل  (Eb) اضافه شود) گام مینور پنتاتونیک بلوزی تر میشود، در این حالت ما یک گام شش نتی داریم که با اضافه شدن این نت بلوز در دو مکان گام، آنرا یک گام بلوز می نامیم. در شکلهای زیر نحوه انگشت گذاری گامهای لا مینور پنتاتونیک و لا مینور بلوز نشان داده شده است.

گام لا مینور پنتاتونیک:

 

گام لا بلوز:

 

جمله بندی بلوز(blues phrasing):

در بلوز ، همه آنچه که شما می نوازید از شش نت گفته شده در بالا تشکیل میشود. بطور خلاصه جمله بندی در بلوز به تمام مراحل از انتخاب نت تا انتخاب ریتم و محل سکوت ها در قطعه گفته میشود. در شکلهای زیر سه نمونه از جمله بندیهای ساده بلوز به شما نشان داده شده است.

 

تک نوازی روی 12 میزان بلوز (soloing over the 12 bar progression):

جادوی گام بلوز در این است که می توان آنرا روی تمام سه کورد توالی 12 میزان استفاده نمود. تک نوازی در این حالت را بنام سوال و جواب (call and response) می نامند. جمله بندی مانند یک خواننده بلوز است و می توان بازگشت را روی کورد پنجم در پایان توالی و در حین تک نوازی اجرا نمود. بطور سنتی خوانندگان بلوز از سه جمله در 12 میزان استفاده می کنند. سوال (call)  با استفاده از کورد اول و همچنین کورد چهارم ( شاید با کمی تغییرات) و سپس یک جواب متفاوت روی کورد پنجم صورت می گیرد. یکی از ارکان تک نوازی خوب بلوز ، بازگشت کورد پنجم در پایان توالی است بوسیله استفاده از ریشه کورد. هنگامیکه قطعه ریتم ، کورد پنجم را در میزان 12 نواخت، باید جمله خود را با یک نت ریشه کورد پنجم به پایان برسانیم. به بیان دیگر عبارت یا جمله در تک نوازی باید یک ابتدا ، یک میانه و یک پایان داشته باشد.

 

 

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد