مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 14/46
 
تئوری موسیقی - تعریف میزان
تعریف میزان

موسیقی از واحدهای منظم ساختاری کوچکی ساخته شده است که از نظر زمانی با هم برابرند. به هر کدام از این قسمتها میزان گفته می شود. میزانها به وسیله یک خط عمودی که اصطلاحا به آن خط میزان (BarLine)می گویند از هم جدا می شوند.

آخرین میزان یک آهنگ را با دو لا خط پایان به اتمام می رسانند.(در موسیقی مفهوم دیگری نیز بنام دولا خط وجود دارد که نشان دهنده نوعی تغییر ساختار در روند جاری موسیقی است).


ضرب

هر میزان معمولا خود می تواند به دو، سه و یا چهار قسمت مساوی از نظر زمان تقسیم شود که به هر کدام از این قسمتها ضرب گفته می شود. بنابراین میزانها می توانند 2ضربی، 3 ضربی و 4 ضربی باشند.

میزان دو ضربی

میزانهای دو ضربی میزانهایی هستند که از مجموع 2 ضرب (دو قسمت مساوی از نظر زمان) به وجود می آیند. هر ضرب می تواند به کشش های معادل خود نیز تبدیل شود.

ضرب

معمولا ضرب اول هر میزان با شدت بیشتری اجرا می شود. بنابراین در میزانهای دو ضربی ضرب اول قوی و ضرب دوم ضعیف می باشد. هر ضرب نیز به نوبه خود می تواند به قسمتهای قوی و ضعیف تقسیم شود. این مطلب در مورد ضرب ضعیف نیز صادق است. تذکر این نکته خالی از لطف نیست که قانون قوی یا ضعیف بودن ضربها معمولا احساسی ناخودآگاه در مورد صداهای متوالی است(همه ما این تجربه را در مورد صدای تیک تاک ساعت و نه تیک تیک داریم).


شدت ضربها در ایجاد تنوع(کنتراست) و جلوگیری از یکنواختی در یک اثر موسیقایی نقش به سزایی دارد و به شنونده لذت دنبال کردن ضربهای قوی و ضعیف و میزانها را می دهد.

میزانهای سه ضربی

میزانهای 3 ضربی از سه قسمت مساوی(3 ضرب) تشکیل شده اند. در میزانهای سه ضربی ضرب اول قوی ، ضرب دوم نیمه قوی و ضرب سوم ضعیف می باشد. ضرب دوم از ضرب اول ضعیف تر و از ضرب سوم قوی تر است.

میزانهای چهار ضربی

میزانهای چهار ضربی میزانهایی هستند که در آنها چهار قسمت مساوی زمانی وجود دارد. در میزانهای چهار ضربی ضرب اول قوی، ضرب دوم ضعیف، ضرب سوم نیمه قوی و ضرب چهارم ضعیف می باشد.

به عنوان یک قانون کلی در اکثر موارد با حرکت به انتهای هر میزان از شدت ضربها کاسته و ضربها ضعیف تر می شوند.

میزان

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد