مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 2/14
 
آشنایی با گامهای پنتاتونیک
آشنایی با گامهای پنتاتونیک

 

 

 

گامهای پنتاتونیک از مهمترین و کاربردی ترین گامها در سبکهای راک ،بلوز و جز می باشند. به طور کلی برای شروع بداهه نوازی در سبکهای فوق شناخت کامل این گامها قدم اول می باشد. این گامها چه در گذشته و چه در حال در آثار نوازندگان بزرگی همچون اریک کلاپتون، جیمی هندریکس، استیوی ری واگن و سایر بزرگان راک و بلوز مورد استفاده قرار گرفته اند.

گام پنتاتونیک شامل 5 نت می باشد( پنتا به معنای 5 در زبان یونانی و تونیک به معنای نت). به عنوان مثال گام لا مینور پنتاتونیک شامل نتهای: لا،دو،ر،می،سل،لا می باشد که از گام لا مینور شامل: لا،سی،دو،ر،می،فا،سل،لا گرفته شده اند. یعنی دو نت فا و سی حذف شده اند.

به دلیل همین 5 نتی بودن این گام است که آنرا پنتاتونیک می نامند. بیشترین بداهه نوازیها در پوزیشن 5 دسته گیتار صورت می گیرد. در شکل زیر نحوه انگشت گذاری در پوزیشن 5 گام لا مینور پنتاتونیک را مشاهده می نمایید:

 

توجه داشته باشید که گام فوق از فرت پنجم (پوزیشن 5) آغاز و اجرا میشود. برای تسلط بیشتر بر این گام نتها را از سیم می بالا شروع و تا انتها اجرا کنید سپس همین مسیر را بصورت برگشت بنوازید. اگر همین نحوه انگشت گذاری را از فرت هفتم یعنی نت سی آغاز نمایید شما گام سی مینور پنتاتونیک را بدست می آورید. یعنی در این انگشت گذاری، انگشت 1 در سیمهای اول و ششم نت ریشه را به شما نشان می دهد. با توجه به اینکه گام پنتاتونیک یک گام 5 نتی است بنابراین شما می توانید این گام را به 5 شکل روی دسته گیتار اجرا نمایید.

پنج شکل انگشت گذاری گام پنتاتونیک در شکلهای زیر به شما نشان داده شده است:

همانطور که می بینید از فرت 3 تا فرت 12 می توانید گام لا مینور پنتاتونیک را اجرا نمایید. شکل انگشت گذاری در فرت 15 همانند انگشت گذار در فرت 3 می باشد یعنی دوباره اشکال فوق تکرار میشوند.

در شکلهای بالا نتهایی که به رنگ آبی نشان داده شده اند نتهای ریشه گام ( در این مثال نت لا) می باشند که باید آنها را همیشه بخاطر داشته باشید تا در هنگام بداهه نوازی بتوانید سریعا گام مورد نظرتان را اجرا نمایید. گامهای فوق را بطور مرتب تمرین کنید تا بتوانید انها را براحتی در هر جای دسته گیتار اجرا نمایید.

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد