مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 12/14
 
تکنیک های خفه کردن صدا در گیتار
تکنیک های خفه کردن صدا در گیتار

 

 

 

 

تکنیک های خفه کردن صدا(Damping techniques):

در نواختن گیتار، همیشه نیازمند لرزش سیمها و ایجاد صدا نیستیم. می توانیم صدای قویتری ایجاد کنیم اگر نتها را به مدت کوتاهی قطع کرده و استاکاتوی بیشتری بنوازیم. صدای سیمها را می توان هم با دست چپ و هم با دست راست و همچنین با کمک هر دو دست خفه کرد. ریتم یک کلید مهم در نواختن صحیح بلوز است و شما باید تکنیکهای خفه کردن صدا را کاملا یاد بگیرید تا بتوانید ریتم را بدرستی بنوازید. این کار ساده ای است اما به تمرین زیادی نیاز است تا بتوانید کنترل کار را بدست آورید.

 

خفه کردن صدا با دست راست(Right hand damping):

به دو طریقه مختلف می توان با استفاده از دست راست صدای سیمها را خفه کرد. نوازندگان بلوز ، جاز و راک معمولا سیمها را بوسیله کف دست و یا کناره دست خفه می کنند. به زبان ساده تر شما سیمها را با دستتان لمس کرده و بوسیله این کار از ادامه لرزش سیمها جلوگیری می نمایید. این کار همانطور که قبلا گفته شد ساده به نظر می آید اما این به معنای آسان بودن این تکنیک نیست و ممکن است زمان زیادی برای بدست آوردن کنترل روی این کار وقت بگذارید اما به هر حال این یک تکنیک لازم برای نواختن ریتم می باشد.

پس از طی زمان بیشتری از تمرین ، شما قادر خواهید بود که باسها را خفه کنید در حالیکه اجازه می دهید که سیمهای تریبل همچنان بلرزند. این کار می تواند برای شما یک ریتم متحرک و یک هارمونی شفاف را بطور همزمان ایجاد نماید. این یکی از عناصر اصلی در سبک هنرمندانی چون مرل تراویس و یا چت اتکینس می باشد.

یک نوازنده کلاسیک با گذاشتن نوک انگشتان بر روی سیم ها، آنها را خفه می کند. با این تکنیک شما می توانید سیمهای خاصی را خفه نمایید که امکان ترکیب شدن با لگاتو و استاکاتو را نیز به شما می دهد. اما با این تکنیک امکان ایجاد یک ریتم متحرک واقعی سخت تر می شود.

 

خفه کردن صدا با دست چپ(Left hand damping):

خفه کردن صدا با دست چپ نیز تنها با تماس انگشتان با سیمها انجام میشود. اگر بخواهید که سیمهای خاصی را خفه کنید، برای مثال اگر سیمی به شما نتی می دهد که آن نت ارتباطی با آکوردی که می نوازید نداشته باشد، آن سیم را بوسیله یکی از انگشتانتان لمس می کنید. غالبا این کار بوسیله تکیه دادن انگشتی که فرت مجاور سیم را گرفته است انجام میشود. اگر آکوردهای باره را می نوازید، می توانید باره را رها کنید و با این کار کل آکورد را خفه نمایید. همچنین می توانید سیمها را مضراب(پیک) بزنید بدون اینکه اجازه صدا کردن به آنها بدهید. این کار به شما ریتمی قوی می دهد. با استفاده از تکنیکهای خفه کردن دست چپ می توانید ریتمی صاف  و هموار از نتهای چنگ و دولا چنگ داشته باشید و یک ریتم سنکوپی قوی را خلق نمایید. این تکنیک یکی از کلیدهای مهم در سبک هنرمندانی مانند بو دیدلی می باشد.

 

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد