مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 66/67
 
سازدهنی Blues Bender
سازدهنی Blues Bender

 

 

 

مدل Blues Bender P.A.C

شرکت هونر در اواخر سال 2008 تولید یک مدل جدید از سری سازدهنی ها ی دیاتونیک حرفه ای خود را با نام Blues Bender P.A.C اعلام کرد . هدف اصلی از طراحی این مدل جدید آسان نمودن نواختن سازدهنی و Bend کردن نت ها برای نوازندگان تازه کار بوده است تا هر کسی بتواند به نت های مورد نیاز برای اجرای کامل ریف های موسیقی بلوز دسترسی داشته باشد .


واژه P.A.C مخفف "Patented Acoustic Covers" می باشد که به ماجرای ثبت در پوش های سازدهنی مدل Marine Band در سال 1897 بر می گردد . این واژه بر روی درپوش فوقانی و در سمت راست آن (بالای سوراخ های شماره 10 و 9 ) حک شده است .


در سازدهنی دیاتونیک مدل Blues Bender P.A.C از درپوش (Cover Plate) های آکوستیک مخصوص مدل Marine Band استفاده شده است . مدل Marine Band از زمان معرفی توسط شرکت هونر در سال 1896 محبوب ترین مدل سازدهنی در بین نوازندگان جدی و مطرح سازدهنی بوده است .
درپوش های این سازدهنی که در سال 1897 توسط یاکوب هونر (Jacob Hohner) به عنوان یک اختراع ثبت شده است ، از شکل خاصی برخوردار است که موجب افزایش حجم هوای موجود در فضای بین زبانه ها و درپوش ها می شود و همچنین دارای دو منفذ جانبی (Side Vent) در دو طرف درپوش ها است که موقع نواختن با امکان حرکت هوا در این فضای بزرگ و خروج آن از منافذ جانبی ، منجر به تولید صدایی رساتر و با برد بیشتر می شود .
درپوش هایی که در مدل جدید Blues Bender به کار رفته مشابه درپوش های مدل Marine Band طراحی شده است و همان منافذ جانبی را دارد اما سطح روی درپوش ها بیشتر به مدل Blues Harp شباهت دارد و اگر از پشت به آن نگاه کنید متوجه تفاوت دیگر آن با مدل Marine Band می شوید : درتصویر زیر سازدهنی بالایی مدل Blues Bender است و سازدهنی پایینی مدل Marine Band .

 
صفحات زبانه ای (Ree Plates) درمدل Blues Bender ضخیم تر از مدل های دیگر هستند و در نتیجه صدای این سازدهنی از ثبات و طنین بیشتری برخوردار است ؛ با نگاه کردن به تصویر زیر متوجه ضخامت بیشترصفحه زبانه ای در مدل Blues Bender خواهید شد (صفحه زبانه ای پایین متعلق به سازدهنی Blues Bender است) .

همچنین فضای بین دهنی (Mouthpiece) و صفحات زبانه ای (Reed Plates) کاملا کیپ (Airtight) شده است که منجر به سهولت بیشتر در Bend کردن نت ها و نواختن سازدهنی با شور و احساس بیشتری خواهد شد . برای متصل کردن صفحات زبانه ای به بدنه سازدهنی از 9 عدد پیچ کوچک استفاده شده تا سازدهنی هر چه بیشتر کیپ شود و میزان نشت هوا (Air Leak) در آن کمتر شود .
این تعداد پیچ به طرز قابل توجهی بیشتر از مدل هایی مانند سازدهنی های Lee Oskar است که در آنها فقط از 3 عدد پیچ استفاده شده است (شاید یکی از دلایل زیاد بودن میزان نشتی هوا در سازدهنی های Lee Oskar همین مساله باشد) .

کوک این سازدهنی با مدل Marine Band متفاوت است . برای کوک این سازدهنی از کوک جدیدی به نام Compromise Tuning و بر مبنای نت A=444 استفاده شده است .
از این نظر مدل Blues Bender با مدل های Marine Band و Special 20 که بر مبنای نت A=440 کوک می شوند تفاوت دارد و مشابه سازدهنی های Suzuki است که بر پایه نت A=444 کوک می شوند . در مورد Compromise Tuning در قسمت بعدی که به معرفی مدل جدید Crossover اختصاص دارد بیشتر صحبت می کنیم .

Scott Emmerman مدیر بازاریابی و فروش شرکت هونر در مورد این مدل سازدهنی می گوید : "مدل Blues Bender P.A.C بهترین سازدهنی برای فراگیری سازدهنی است و ما امیدواریم به یکی از محصولات تولیدی بسیار محبوب و پرطرفدار ما تبدیل شود" .
بد نیست با نظرات نوازندگان حرفه ای نیز در باره مدل Blues Bender آشنا شویم . Ronnie Owens (نوازنده سازدهنی و خواننده در گروه Li'l Ronnie & The Grand Dukes ) با ارزیابی این مدل جدید ، آن را به خاطر سهولت نواختن و Bend کردن نت ها و همچنین داشتن صدای بلند و پر طنین در مقایسه با سایر مدل ها ، انتخاب اول خود عنوان می کند و می گوید : "مدل Blues Bender P.A.C فوق العاده با ارزش است" .
همچنین Roger Edsall (نوازنده سازدهنی در گروه Bad Influence ) در مورد سازدهنی Blues Bender می گوید : "یک سازدهنی عالی برای تمرین و یاد گرفتن " .
همچنین Pat Missin نوازنده و کارشناس صاحب نام سازدهنی مدل Blues Bender را این گونه ارزیابی می کند : "نواختن این ساز بسیار راحت است و تمام نت های Bend شده را به خوبی اجرا می کند . صدای قشنگ و پاسخدهی سریعی دارد که مشابه سازدهنی های Huang قدیمی است که زمانی خیلی طرفدار داشت و نوازندگانی مثل Norton Buffalo و Peter Madcat Ruth از آن استفاده می کردند ... در مجموع برای نوازندگان تازه کار ساز خوبی است" .
 
این سازدهنی با بسته بندی جالب و جدیدی عرضه می شود : بر خلاف بیشتر مدل های دیگر که سازدهنی در داخل یک جعبه (Box) ارائه می شود ، در مدل Blues Bender سازدهنی در بیرون از جعبه سازدهنی قرار دارد و در کنار جعبه اش در داخل یک پوشش طلقی شفاف قرار دارد (به عکس بالا نگاه کنید) .
به این ترتیب سازدهنی کاملا در معرض دید مشتری واقع می شود و در عین حال تا وقتی که بسته بندی آن باز نشده باشد (و اصطلاحا آکبند باشد) امکان نواختن آن توسط سایر خریداران وجود نخواهد داشت . به همین خاطر این بسته بندی جدید از نظررعایت مسائل بهداشتی قطعا یک گام موثر و رو به جلو خواهد بود .
سازدهنی دیاتونیک مدل Blues Bender P.A.C در هفت گام اصلی (G, A, Bb, C, D, E, F) عرضه می شود و قیمت اولیه آن 25 دلار آمریکا تعیین شده است .

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد