مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 15/28
 
آواز بیات ترک یا بیات زند
آواز بیات ترک

گام آواز بیات ترک با دستگاه شور از نظر تئوری تفاوتی ندارد، اما از درجه سوم شور آغاز می شود. این آواز شباهت ملودیک بسیاری به دستگاه ماهور دارد وتفاوت آن با ماهور فقط در درجه هفتم آن است که ربع پرده پایین تر از ماهور است. بعضی از اساتید آواز بیات ترک را به دلیل اینکه گوش عامه ی مردم با آن آشناست، آواز بازاری نامیده اند.


آثار ماندگار:
ای پریروی ماه مشکوی، کش مکش، ز کوی بلاکشان آمدم، از نگاه یاران به یاران ندا می رسد، ما را بس، ناگهان پرده بر انداخته ای یعنی چه، آمده ام که سر نهم عشق ترا به سر برم، از عشق که می گی، گل پری جون، یه دختر دارم شاه نداره، سازمو بردارم برم، ای بانو بانو بانو، تو مثه طلوع خورشید گاهی سرخی گاهی زردی، همین امشب آیم به دیدار تو، نور خدا جلوه کند در گل رخسار تو، نرمک نرمک از لب چشمه می آید، سنبل به چمن با ناز آمد، ای مشک فروش سر بازار، اندک اندک جمع مستان می رسد، ما درس سحر در ره میخانه نهادیم، عروس خانم بگو بعله، خوش به حاله اونا که همیشه مستند و خراب، امشب شب رقص و ساز وآوازه، تا دوتا چشم خود را به هم زدم من، پشت در بسته با یه قلب شکسته.


نت های با اهمیت گام:
نت تونیک، شاهد، فرود و مایه ی بیات ترک درجه شوم شور است. بیات ترک ایست های مختلفی رئی درجات اول و هفتم شور و حتی تونیک خودش دارد اما در نهایت خاتمه و فرود این آواز روی تونیک خودش (درجه سوم شور) می باشد و الزامی به فرود در شور ندارد.


گستره گام: 8نت  

مایه های مرسوم الاجرا
راست کوک Si,Do بمل
چپ کوک   Fa,Sol


اسامی گوشه ها
1- در آمد 2- کرشمه 3- مهدی ضرابی 4- دو بیتی 5- دو گاه 6- قطار 7- نغمه 8- شهابی 9- مهربانی 10- مثنوی 11- روح الارواح 12- سارنگ 13- رکب 14- داد 15- جامه دران 16- امیری 17- راک عبداله 18- گشایش 19- نیشابورک 20- فیلی 21- شکسته.

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد