مرکز موسیقی سدا
خطا
 • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 9/124
 
پینک فلوید
پینک فلوید

 

 

 

 

پینک فلوید (به انگلیسی: Pink Floyd) یکی از مشهورترین و خلاق‌ترین گروه‌های موسیقی راک انگلیسی که به لحاظ سبکی تحت عناوینی چون پراگرسیو راک، اسپیس راک و سایکدلیک راک فعالیت کرد و از سال ۱۹۶۵ به رهبری سید برِت، نوازنده گیتار، شروع به کار کرد و در دهه ۷۰ میلادی به اوج شهرت خود رسید. دیگر اعضای گروه راجر واترز (گیتار بیس)، ریک رایت (کیبورد) ونیک میسن (درام) بودند. سید برت در سال ۱۹۶۸ به دلیل عوارض ناشی از سؤمصرف ال‌اس‌دی و ناتوانی در حضور مؤثر در اجراهای زنده (و حتی در استودیو) عملاً از گروه کنار گذاشته شد و دیوید گیلمور که گیتاریست توانمندی بود جایش را گرفت.

در سال ۱۹۷۳ پینک فلوید با آلبوم نیمهٔ تاریک ماه توانست خود را در ایالات متحده آمریکا نیز به فوق‌ستاره موسیقی تبدیل کند.[۱] ریچارد رایت نوازده ی کیبورد در سال ۱۹۷۹ گروه را ترک کرد.در سال ۱۹۸۵ هم راجر واتِرز که پس از سید برت نقش اصلی در آهنگسازی و سرودن شعرهای پینک فلوید را بر عهده داشت، به دلیل اختلاف با اعضای گروه از آن‌ها جدا شد. یکی از بارزترین ویژگی‌های سبک پینک فلوید استفاده از صداهای الکترونیکی و جلوه‌های ویژه در آهنگ‌هایشان بود، و دیگری اشعار ساده و کودکانه اما نافذ.

گروه پینک فلوید در سال ۱۹۹۶ به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافته و آثارش حدود ۲۵۰ میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته است و جزو پرفروش ترین هنرمندان موسیقی در دنیا به شمار می رود

شکل گیری و سال های ابتدایی (۱۹۶۵ تا ۱۹۶۸)

پینک فلوید از یک گروه راک قدیمی‌تر که در سال ۱۹۶۵ تشکیل شده بود، و در دوره‌های مختلف با نام‌های سیگما۶، مگادثز، آرکیتکچرال ابدبز، اسکریمینگ ابدبز، و به بیان ساده‌تر ابدبز خوانده می‌شدند، به وجود آمد. وقتی گروه از هم پاشیده شد بعضی از اعضای گروه، گیتاریست‌ها باب کلوز و راجر واترز، درامر نیک میسن و نوازندهٔ پیانو و ارگ ریچارد رایت، گروه جدیدی به نام «تی سِت» تشکیل دادند. بعد از یک دوره کوتاه کهکریس دنیس خواننده گروه، رهبری گروه را به عهده داشت، سید برت به عنوان خواننده و گیتاریست به گروه پیوست و واترز بیسیست گروه شد.

وقتی اعضای گروه فهمیدند نام گروه دیگری نیز «تی سِت» می‌باشد، سید برت نام «آوای پینک فلوید» را پیشنهاد کرد که از اسم دو موزیسین بلوز پینک اندرسون و فلوید کانسلمشتق شده بود. تا مدتی پس از این، اعضای گروه برای انتخاب اسم بین «تی سِت» و «آوای پینک فلوید» مردد بودند که در نهایت «پینک فلوید» انتخاب شد.

دوران رهبری سید برت (۱۹۶۵ تا ۱۹۶۸)

در سال ۱۹۶۶ گروه اولين كارهای خود را در كلوب‌های زيرزمينی لندن آغاز كرد. در سال ۱۹۶۷ اولين آهنگ گروه به نام آرنولد لين منتشر شد و جزو بيست آهنگ پرفروش انگلستان قرار گرفت. در ماه مه ۱۹۶۷ آهنگ نواختن امیلی را ببین منتشر شد و برای نخستين‌بار گروه را در مقام ششم جدول بهترين‌های موسيقی انگلستان قرار داد. پس از مدتی سيد برت ۲۱ ساله که از سوی هواداران راک با اقبال فراوان مواجه بود به دلیل افراط در مصرف مواد مخدر نتوانست نقش خود را در گروه به خوبی ایفا كند. محبوبيت بیش از حد، سید برت را تحت فشار قرار داد و باعث شد كه به تدريج به یک رهبر غيرقابل استفاده بدل شود. در سال ۱۹۶۸ سيد برت پذیرفت که از گروه جدا شود و ديويد گيلمور در كنار سه عضو ديگر قرار گرفت.

پس از سید برت (۱۹۶۹ تا ۱۹۹۵)

پس از کنار گذاشته شدن سید برت از گروه، راجر واترز نقش محوری خود در ساخت آهنگ‌ها و تنظيم اشعار را ايفا كرد. او كه نگاهی عميق، دقيق و با كيفيت به موسيقی داشت جريانی تازه در موسیقی راک انگلستان به وجود آورد.

 

 

پینک فلوید در حال اجرای نیمهٔ تاریک ماه در الز کورت (لندن، ۱۹۷۳)

در بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷ آلبوم‌های اوم‌ماگومما، مادر قلب اتمی، پوشیده در ابرها، فضولی و نیمهٔ تاریک ماه منتشر شدند که آلبوم آخر به یکی از پرفروش‌ترين آلبوم‌های موسيقی تبديل شد. آلبوم ای کاش این‌جا بودی يادآور سيد برت شد و به انتقاد از کسب و کار در موسیقی پرداخت ،آلبوم حیوانات درون مایه ای سیاسی اجتماعی داشت . در سال ۱۹۷۹ آلبوم دیوار منتشر شد.این آلبوم موفقيتی بزرگ برای پينک فلويد به وجود آورد و یکی از پرفروش‌ترین آلبوم های موسیقی به شمار می‌رود که به صورت دابل دیسک منتشر شده است.

دوره رهبری راجر واترز (۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴)

در سال ۱۹۸۳ آلبوم برش نهایی توسط واترز سامان داده شد،واترز این آلبوم را در انتقاد از جنگ فالکلند و براساس آهنگ‌هایی که گروه درنظر داشت تا برای فیلم دیوار استفاده کند سامان داد و با آنکه گیلمور از واترز خواست تا صبر کند و او هم برای آلبوم آهنگسازی کند اما واترز نپذیرفت.آلبوم در مارس ۱۹۸۳ منتشر شد و توانست جایگاه اول را در بریتانیا و ششم رادر آمریکا بدست آورد. بعد آن واترز اعلام کرد که گروه آلبوم دیگری منتشر نخواهد کرد.

 

 

راجر واترز در اجرای لایو ۸ (۲۰۰۵) به گروه پیوست. (در سمت راست تصویر دیده می شود)

دوره رهبری دیوید گیلمور (۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵)

بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۶ واترز رسما خروج خود از گروه را اعلام كرد و در ژوئن سال ۱۹۸۷ آلبوم شخصی خود به نام Radio K.A.O.S را منتشر کرد. گروه در این ایام بیشتر درگیر دعواهای حقوقی بود.ديويد گيلمور گروه را به همراه ریک رایت و نیک میسون دوباره تشکیل داد.گروه در سال ۱۹۸۷ آلبوم لغزش آنی در عقل را منتشر کرد که در این آلبوم ریچارد رایت تنها به نوازندگی می پردازد و در ساخت آهنگ ها نقشی ندارد،چون به دلایل حقوقی عضوی از پینک فلوید بحساب نمی‌آمد.آخرین آلبوم گروه در سال ۱۹۹۴ با نام ناقوس جدایی منتشر شد که ریچارد رایت پس از آلبوم نیمه تاریک ماه دوباره به عنوان خواننده و آهنگساز حضور می یابد.این آلبوم توانست به صدر نمودارهای فروش برود و به فروشی بیش از ۱۲ میلیون نسخه دست یابد.

اجرای لایو ۸ (۲۰۰۵)

پس از دو دهه، در سال ۲۰۰۵ گروه به همراه راجر واترز کنار هم جمع شدند تا در کنسرت لایو ۸ شركت كنند. این كنسرت به منظور مبارزه با فقر و برای تشویق هشت كشور ثروتمند جهان برای کمک به كشورهای فقیر صورت گرفت. با مرگ ریچارد رایت در سال ۲۰۰۸ این آخرین اجرای چهار عضو اصلی گروه در کنار هم به شمار می آید.

 

 

اعضای پینک فلوید:بالا از راست: گیلمور،واترز و پایین از راست: رایت و میسون

اثرات و جوایز

پینک فلوید یکی از موثرترین و موفق ترین گروه های راک در همه ی زمان ها می باشد.آنها تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه فروش داشته اند از جمله ۷۴.۵ میلیون فروش تصدیق شده در آمریکا که ۳۷٫۲ میلیون از فروش تا ۱۹۹۱ بوده است.[۱] مجله ی رولینگ استونپینک فلوید را در بین ۱۰۰ هنرمند تاثیر گذار همه ی دوران ها در رده ی ۵۱ قرار داده است.

آلبوم‌ها

آلبوم‌های استودیویی

 • نی‌زن بر دروازه‌های سپیده‌دم (۱۹۶۷)
 • آنتن رادیو تلسکوپی پر از راز (۱۹۶۸)
 • موسیقی متن فیلم بیشتر (۱۹۶۹)
 • اوماگوما (۱۹۶۹)
 • مادر قلب اتمی (۱۹۷۰)
 • فضولی (۱۹۷۱)
 • پوشیده در ابرها (۱۹۷۲)
 • نیمه تاریک ماه (۱۹۷۳)
 • ای کاش این‌جا بودی (۱۹۷۵)
 • حیوانات (۱۹۷۷)
 • دیوار (۱۹۷۹)
 • برش نهایی (۱۹۸۳)
 • لغزش آنی در عقل (۱۹۸۷)
 • ناقوس جدایی (۱۹۹۴)
 • سید برت - آواز خوان رهبر، گیتاریست رهبر (۱۹۶۵ - ۱۹۶۸)
 • دیوید گیلمور - آواز خوان رهبر، گیتاریست رهبر، گیتار بیس، کیبورد، جلوه های ویژه (دسامبر ۱۹۶۷ - ۱۹۹۶، ۲۰۰۵)
 • باب کلوز - گیتاریست (۱۹۶۵)
 • نیک میسن - درام، ساز ضربی، برنامه نویسی (۱۹۶۵ - ۱۹۹۶، ۲۰۰۵)
 • راجر واترز - آواز خوان رهبر، گیتار بیس، ساز ضربی، برنامه نویسی (۱۹۶۵ - ۱۹۸۵، ۲۰۰۵)
 • ریچارد رایت - کیبورد، آواز (هروقت نیاز شود)، ارگ، پیانو، ترکیب کننده، میلوترون (۱۹۶۵-۱۹۷۹، ۱۹۸۷-۱۹۹۶، ۲۰۰۵)
اثر ماندگار The Wall که در اعتراض با سیستم آموزشی مدارس انگلستان خوانده شد و باعث تعطیلی مدارس شد

 

 

 

 

پینک فلوید

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

 • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
 • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
  تلگرام : 09199160388
 • فکس : 02189781891
 • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

 • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد