مرکز موسیقی سدا
خطا
  • لطفا پلاگین Scriptegrator را نصب و فعال نمایید
صفحه دوره ها درس قبلی تازه کردن صفحه درس بعدی
واحد 1/1, درس 45/124
 
بی.بی. کینگ (B.B. King)
بی.بی. کینگ (B.B. King)

 

 

 

بی.بی. کینگ ، شاه بلوزبی.بی. کینگ

رایلی بی کینگ (Riley B. King)‏ متولد ۱۹۲۵ در میسی سیپی، معروف به بی.بی. کینگ (به انگلیسی: B.B. King)‏، نوازندهٔ مشهور گیتار الکتریک در سبک بلوز است.

از او به عنون شاه بلوز (به انگلیسی: King of the Blues)‏ یاد می شود.

نشریه رولینگ استون، کینگ را در رتبهٔ ششم در میان گیتاریست‌های برتر جهان در تاریخ نامیده‌است. او برندهٔ ۱۷ جایزه گرمی است.

بی.بی. کینگ با نام اصلی رایلی کینگ در روستای اتا بنا در میسی سی پی زاده شد...

 

 

او بیشتر کودکی اش را با مادر و مادربزرگش در یک مزرعه ی پنبه کار می کرد. او گفته قبل از آن که استعدادهایش کشف شود در مزرعه در آن زمان به ازای هر ۴۵ کیلوگرم پنبه ۳۵ سنت دریافت می کرد.

در دوره ی کودکی اش او از موسیقدانان بلوزی هم چون تی-بون واکر و لانی جانسون و بلایند لمون جفرسون موسیقدانان جازی همچون جنگو راینهارت و چارلی کریستین تاثیر می گرفت. بعد از مدتی کینگ متوجه استعدادش در خواندن شد و خواندن را در کلیسای روستا آغاز کرد.

مادر و مادر بزرگش بسیار دیندار بودند و او را همیشه برای مراسم دینی به کلیسا می بردند، در آنجا بود که او نخستین آموزه های موسیقی را از کشیش آنجا،آرچی فیرا، که از خویشاوندان دور او بود فرا گرفت. کشیش فیرا با استفاده از خواندن های هیجان انگیز و همراهی گیتار با آن مردم را موعظه می کرد. در آنجا بود که کینگ نخستین آکورد ها را آموخت.

در سال ۱۹۴۳ کینگ به ایندیونولا در میسیسیپی نقل مکان کرد و توانست شغلی به عنوان راننده ی تراکتور پیدا کند. در آنجا همراه با یک گروه موسیقی کلیسایی در رادیو ی محلی و کلیساها اجرا می کرد.

پس از پایان سربازی از دیگر اعضای گروه خواست تا برای موفقیت های بیشتر ایندیونولا را ترک کنند اما کینگ فهمید برای پیروزی باید به تنهایی عمل کند و در سال ۱۹۴۶ بعد از یک روزی سخت کاری بر روی مزرعه وقتی که می خواست تراکتور را از زمین خارج کند تراکتور خراب شد و کینگ با تنها دو و نیم دلار و گیتارش آنجا را به مقصد ممفیس ترک کرد و به نزد پسرخاله اش بوکا وایت ،که خود از نوازندگان مشهور گیتار بود، رفت.

ده ماه پییش بوکا وایت ماند و دوباره به اندیونولا برگشت تا خود را برای بازگشت بهتر آماده کند و در آخر به وست ممفیس رفت.

او در آنجا در برنامه ی رادیویی سانی بوی ویلیامسون دوم در رادیو ی KWEM اجرا می کرد و کم کم مخاطبینی پیدا کرد. پس از چندی او یک برنامه ی ده دقیقه ای در رادیوی معروف WDIA به نام King's Spot گرفت. کمی نگذشت کهKing's Spot معروف شد و به برنامه ی بلند تری به نام Sepia Swing Club تبدیل شد.

زمانی که برای رادیوی WDIA کار می کرد به او لفب پسر بلوز خیابان بیل (به انگلیسی: Beale Street Blues Boy) دادند که بعد به پسر بلوز(به انگلیسی:Blues Boy)خلاصه شد، که آخر هم به .B.B کوتاه شد. در آنجا بود که با تی-بون واکر ملاقات کرد. در باره او می گوید:" بار نخستی که صداشو شنیدم،فهمیدم که من هم باید[یک گیتار الکتریک] داشته باشم. 'باید' یکی می داشتم، به جز از راه دزدی."

زندگی شخصی

کینگ دوبار ازدواج کرده است ، با مارتا لی دنتون، از سال ۱۹۴۶ تا۱۹۵۲ و سو کارول هال از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۶ هر دو ازدواج به خاطر ۲۵۰ اجرا ی کینگ در سال به طلاق انجامید. گفته شده او پدر پانزده فرزند و تا سال ۲۰۰۴ پدربزرگ پنجاه نوه است. او بیش از ۲۵ سال است که ازمرض قند نوع دو رنج می‌برد و به همراه کریستال باورساکس در پیام های بازرگانی شرکت های مبارزه با دیابت شرکت می کند.

او یک خلبان است و پرواز را در سال ۱۹۶۶ آموخت و خودش برای رفتن به کنسرت هایش پرواز می کرد.اما در سال ۱۹۹۵ ، زمانی که هفتاد ساله شد، به توصیه ی بیمه و مدیر برنامه هایش پرواز را کنار گذاشت.

خواننده ی مورد علاقه ی او فرانک سیناترا است. او در زندگی نامه ی خود می گوید که او هر شب قبل از خواب به آلبوم In the Wee Small Hours از فرانک سیناترا گوش می دهد. کینگ از سیناترا به عنوان کسی که در را به روی هنرمندان سیاهپوست گشود یاد می کند. سیناترا بی.بی. کینگ را در دهه ی ۱۹۶۰ وارد کلوب های اصلی لاس وگاس کرده بود.

منبع: ویکی پدیا

بی.بی. کینگ

 

 

 

بسته های خودآموز یادگیری موسیقی مرکز موسیقی سدا

 

کلیه ویدئوهای دوره + کتاب آموزشی + نت تمرین ها و قطعات + آموزش تئوری موسیقی + پست پیشتاز

  مشاهده کلیه بسته های آموزشی خودآموز موسیقی مرکز موسیقی سدا 

 

  به کانال تلگرام سدا بپیوندید و نکات آموزشی را روزانه را بر روی موبایل دریافت و یا سدا را در سایر شبکه ها دنبال کنید.

کانال ویدئوئی سدا در یوتیوبپیج سدا در اینستاگرامکانال ویدئوئی سدا در آپاراتپیج سدا در فیسبوکانجمن سدا در گوگل پلاسمرکز موسیقی سدا در توئیتر

با مرکز موسیقی سدا در ارتباط باشید

  • پست الکترونیکی : Info{@}sadda.ir
  • موبايل مشاور آموزش : 09134066169 
    تلگرام : 09199160388
  • فکس : 02189781891
  • دفتر سایت تهران: فلکه دوم تهرانپارس، خیابان 174 شرقی، شماره 47، واحد 2

  • دفتر پخش اصفهان: خیابان رزمندگان، بعد از میدان ماه فرخی، شماره 56

موسیقی را با مدرسان ما در هر کجا بیاموزید

از اخبار آموزشي جا نمانيد