هدف از برنامه ریزی در موسیقی چیست؟

اگر برنامه ريزي وجود نداشته باشد " وقت تمرين" به "وقت سرخوردگي" تبديل مي شود.حتما تجربه اين را داشته ايد که 2 ساعت از وقت خود را براي تمرين گذاشته ايد ولي بعد از اين زمان متوجه مي شويد که هيچ پيشرفت خاصي نداشته ايد! اين به مرور زمان باعث سرخوردگي مي شود و اگر در طول زمان پيشرفت و احساس موفقيت وجود نداشته باشد اين فکر که کلا ساز را کنار بگذاريد بزرگ و بزرگتر ميشود.

به چند مورد توجه داشته باشيد:

" تمرين اجباري نيست!"

اين عبارت براي خيلي ها عجيب به نظر مي رسد چون اصولا بدون تمرين هيچ چيزي فراگيري نمي شود. بله، بدون تمرين هيچ چيزي فراگيري نمي شود ولي قرار نيست که تمرين به زور و باالجبار انجام شود.

" تمرين بايد لذت بخش باشد"

کسي که خود را مجبور به تمرين مي کند، از ابتدا بازنده است. البته اين جمله به اين معنا نيست که هر از چندي تنبلي خود را براي رفتن به اتاق تمرين کنارنگذاريم.

اگر بعد از مدتي تمرين متمرکز براي ما لذت بخش نبود، بهتر است وقتمان را صرف کار ديگري کنيم که از گذراندن وقت براي آن حقيقتا لذت مي بريم.

در کل تمرين يعني رابطه خود را با سازمان حفظ کنيم و از آن نگهداري کنيم. يعني" وقتي "که ما براي خودمان و سازمان مي گذاريم.

تمرين به ما انگيزه و خلاقيت مي دهد و در بهترين حالت "سفري به درون خويش" است. تمرين يعني پي بردن به احتياجي که از درون خويش سرچشمه مي گيرد براي وقت گذاشتن با سازمان.

 

کسي که با اين ديد به تمرين نگاه مي کند، در راه موفقيت گام بر مي دارد.

1- هميشه از روي ساعت تمرين کنيد.

پيشنهاد من تعيين واحدهاي 45 دقيقه اي براي تمرين است.

بعد از هر تمرين بين 5 تا 15 دقيقه فرصت استراحت داريد. تجربه نشان مي دهد که بدون تعيين وقت براي تمرين ، ناخودآگاه وقت صرف "بيهوده با سازبازي کردن" مي شود به جاي اينکه متمرکز روي تمرينات کار شود.

دوستاني که تجربه کار کردن 10 دقيقه روي تکنيک DoubleStrokeRoll” “را دارند مي دانند که 10 دقيقه چقدر مي تواند طولاني باشد.

2- حتما دفترچه "گزارش تمرين" براي خود تهيه کنيد.

در اين دفترچه پيشرفتها و مخصوصا مشکلات در خصوص هر تمرين يادداشت مي شوند.

مهمترين نکات تاريخ شروع تمرين – نوع تمرين- مترونوم مبدا- مترونوم مقصد و مدت تمرين و از همه مهمتر "ارزش گذاري شخصي" هستند.

اين دفترچه براي کنترل خودمان و ايجاد انگيزه بسيار مفيد است.گاهي پيشرفت هايمان چنان آهسته و غير مرئي هستند که با وجود اين دفترچه تمرين واضح مي شوند و باعث ايجاد انگيزه براي ادامه راه مي شوند.

معلم موسیقی , تدریس موسیقی در سدا, آموزش موسیقی, سوالات متداول

 • Hits: 990
 • بسته های خودآموز موسیقی

  بسته های خودآموز موسیقی

 • کلاس آنلاین موسیقی

 • اپلیکیشن آموزش موسیقی سدا

 • آموزش مجازی موسیقی

 • مدرسان سدا

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای مرکز موسیقی سدا محفوظ می باشد.

  طراحی وب سایت و پشتیبانی وب سایت توسط گروه مهندسین مشاور AIO